سویق از کجا بخریم؟

سویق یک روش طبخ گیاهی به خصوص حبوبات  و غلات است که کیفیت مواد غذایی را تا بالاترین حد مورد انتظار نگهداری می کند.در این روش آرد ماده ی غذایی مورد نظر تفت داده می شود. بیان تفاوت بین سویق نخود و آرد نخودچی این برتری را واضح تر نشان می دهد. برای تهیه آرد نخودچی باید ابتدا نخود را چند مرحله خیساند یا پخت و آب آن را تخلیه کرد و بعد آن را تفت داد و آسیاب کرد. در فرآیند پخت با آب، ارزش غذایی ماده ی مورد نظر در آب تخلیه می شود. این اتفاق در فرآورده های حیوانی حدود ۶۰ درصد است.

به همین خاطر ارزش گوشت و آبگوشت تقریباً باهم برابر است. اما در فرآورده های گیاهی درصد بالایی از ارزش غذایی در آب طبخ شده تخلیه می شود. از این رو است که در بسیاری از روش های تجویز دارو از عصاره جوشانده این فرآورده ها استفاده می شود.

در تهیه نخودچی ارزش غذایی نخود در همان آبی است که پس از خیساندن یا طبخ دور ریخته می شود. اما برای تهیه ی سویق نخود، ابتدا باید نخود را تمیز و سپس آسیاب کرد و تفت داد. در این فرآیند ضمن حفظ ارزش غذایی، مزایای طبخ مثل آزاد شدن قند ها به آرد اضافه می شود. این مقایسه در مورد گندمک با سویق گندم و بقیه ی حبوبات و غلات صادق است

سویق از کجا بخریم؟

 

سویق از کجا بخریم؟

منابع معتبر علمی شیعه بالاترین درجه ی ارزش را به سویق داده اند. پیوندی ناگسستنی بین سویق و عالم وحی که هیچ کس غیر از معصوم قادر به درک آن نیست. شمردن سویق در رتبه ی خوراک انبیا و مرسلین گواهی دیگر بر اهمیت این ماده ی غذایی با ارزش است.

سویق از کجا بخریم

فوائد سویق

استخوان ها را نیرومند می سازد.
– از امام صادق (ع) داریم: «سویق گوشت را می رویاند و استخوان را محکم می کند.»

شانه ها را نیرومند می سازد.
– در روایتی از امام صادق (ع) آمده است:« هر که چهل بامداد سویق بنوشد، #شانه هایش نیرومند گردد.»

ساق ها را تقویت می کند.
–  روایت شده که امام ابوالحسن (ع) فرمودند:« هر گاه سویق را هفت بار بشویی و آن را از ظرف به ظرف دیگر بریزی، تب را از میان می برد و ساق ها و قدم ها را نیرومند می سازد.»

حرارت را خاموش می سازد .
– در روایت آمده است:« هر گاه #سویق_خشک را صبحانه بنوشد، #حرارت را خاموش می کند و صفرا را آرامش می بخشد.»

برای خرید سویق می توانید

5/5 - (1 امتیاز)

منتشر شده توسط :REZA_M در 1436 روز پیش

بازدید :1185 نمایش

این کتاب را به اشتراک بگذارید ..

نام رمان

نام رمان:

نویسنده

نویسنده:

ژانر

موضوع:

طراح

طراح:

تعداد صفحات

تعداد صفحات:

منبع

منبع:افزودن نظر